Chovatelská stanice Kavalír King Charles španělů ©

NĚCO O PLEMENI KAVALÍR KING CHARLES ŠPANĚL


STANDARD PLEMENE

Země původu: Velká Británie Zařazení: FCI č . 136, Skupina 9 : Společenská plemena a toy, Sekce 7 : Angličtí společenští španělé. Hlava: mezi ušima je lebka téměř plochá. Velké, kulaté tmavé oči nejsou příliš vystouplé a leží od sebe v optimální vzdálenosti. Stop je nehluboký. Dobře vyvinuté pysky nejsou převislé, horní pysky lehce přesahují přes spodní. Morda je relativně dlouhá - cca 3,8cm a směrem ke špičce se zužuje. Užší a špičatější čenich není žádoucí. Líce jsou dobře vyplněné. Silné čelisti mají pravidelný a kompletní chrup, skus je nůžkový. Vysoko nasazené, dlouhé uši se spoustou jemně zvlněné srsti. Tělo: Vyvážená a elegantní stavba těla. Středně dlouhý, lehce klenutý, pevný krk. Hedvábné prapory na rovných nohách se silnými kostmi. Středně osvalená stehna s pevnými kostmi. Délka ocasu je v poměru k tělu. Je nesen mírně vzhůru, nikdy však příliš vysoko nad linií hřbetu. Výška a hmotnost: Plemenný standard neuvádí kohoutkovou výšku, plemeno je vysoké asi 35 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 5,4 a 8 kg. Srst: hojná, dlouhá a hedvábná, bez kadeří, lehké zvlnění je přípustné. Nápadné je bohaté osrstění uší, hrudi, končetin, ocasu a tlapek. ZDE KLIKNĚTE PRO ÚPLNÉ ZNĚNÍ STANDARDU.

MINULOST PLEMENE

První zmínky o malých španělech, velkých oblíbencích krále Karla I. pocházejí z kronik ze 17. století. Podle pověstí se jim Karel věnoval více než svým státnickým povinnostem a tak na počest tohoto svého největšího obdivovatele dostali psíci jméno - King Charles španěl. Ovšem Kingové této doby byli daleko větší a měli delší čenich než dnešní psi tohoto jména, postupem doby si ale tehdejší móda vyžádala španěly menší a s kratším čenichem a jejich původní vzhled tak vymizel. Ve 20. letech 20. století nabídl na Cruftově výstavě psů v Londýně Američan Roswell Eldridge peněžní cenu komukoliv, kdo vystaví King Charles španěla s dlouhou mordou, kterého objevil na van Dyckově zobrazení krále Karla II. s jeho španěly. Povedlo se, a ve 40. letech téhož století byli tito psi označeni za samostatné plemeno a kvůli rozlišení od svých předchůdců dostali předjméno Kavalír.
SOUČASNOST PLEMENE

V posledních letech se přátelský, vlídný a energický kavalír stal velice oblíbeným. Kavalírek dokáže být klidný, laskavý, milý, tichý, chápající, ale také ztřeštěný, dovádivý a rozesmátý, zkrátka přesně takový, jakého si ho zrovna přejete mít. Tohoto psa lze pro svou vzácnou všestrannost doporučit jako společníka téměř pro kohokoliv. Kavalíři, jako naprosto nekonfliktní psi, milují lidi, především děti a velice dobře se snáší s jinými psy. Tento psí společník miluje pohyb stejně jako lenošení na pohovce, je to pes, který se bez problémů přispůsobí jak starším lidem, tak lidem aktivním nebo třeba dětem. Bude šťastný jak v domku se zahradou, tak ve městě, jen když u sebe bude mít milujícího páníčka pokud možno s co největší rodinou. A protože se povaze kavalíra skutečně nedá nic vytknout, je třeba zde v rámci objektivity uvést alespoň nejčastější neduhy, které mohou občas kavalírky trápit. Tito pejskové mívají sklony k srdečním chorobám a vadám, můžete se u nich setkat s dysplazií kyčelního kloubu, luxací pattely, záněty zvukovodu a zubním kamenem. O CO VLASTNĚ JDE A JAK SE CO NEJÚČINNĚJI TĚMTO PROBLÉMŮM VYHNOUT SE DOZVÍTE ZDE.
BAREVNÉ RÁZY

Kavalíra můžete vidět ve čtyřech barevných variantách:
Black and Tan (BT)

Černá s pálením, základní barva je černá, tříslově zbarvené znaky jsou nad očima, na lících, uvnitř uší, na hrudi, na končetinách a pod ocasem. Tříslová barva musí být jasná, bílé znaky jsou nežádoucí. Psíci této barvy jsou prý pejskové klidní, vyrovnaní, něžní a jemní. (BT pejsek na fotografii je CH. Onyx von der Saarműhle paní Běly Sochorové, fotografie je zveřejněna s jejím laskavým svolením.)


Snímek pejska v barvě black&tan.Blenheim (BH)

Plotny v sytě kaštanové barvě jsou na perlově bílém základu. Kaštanové plotny jsou dobře rozloženy po celém těle, na hlavě by měla být symetricky rozložená hnědá maska - kolem očí, část lící, celé hnědé uši, jasně ohraničená oválná hnědá skvrnka (korunka) mezi ušima bývá velmi ceněná. O pejscích se říká, že jsou dojemně vznešení a tak trošku svéhlaví a domýšliví.


Snímek pejska v barvě blenheim.Ruby (R)

Celkové, sytě kaštanové zbarvení bez bílých znaků, tito psíci jsou prý zase temperamentní a aktivní.


Snímek pejska v barvě ruby.Tricolour (TR)

Tříbarevná, bílý základ je opatřen jasně ohraničenými černými plotnami s hnědými znaky nad očima, na lících, ve vnitřku uší, na vnitřních stranách zadních končetin a pod ocasem, tito psíci jsou veselí a bezstarostní.


Snímek pejska v barvě tricolor.

© Petra Pešková 2007