Chovatelská stanice Kavalír King Charles španělů ©

RADY PRO NOVÉHO MAJITELE ŠTĚŇÁTKA


1) CO SI POŘÍDIT:

Pelíšek, nejlépe celomolitanový se zvýšenými boky, vybírejte první pelíšek s tím, že ho nezbedné štěňátko nejspíše zničí! 2x kónická miska, na vodu a na potravu, obojek, vodítko, kartáč, psí potravu, vhodné psí hračky a kousátka (sušená vepřová či hovězí ouška, kosti z buvolí kůže.)

2) JAK KRMIT:

Štěňátko do 4 měsíců 3x denně, do 1 roku 2x denně, dospělého psa 1x denně. Tento rozpis je pouze ilustrativní, režim krmení je nutné přizpůsobit štěňátku na tělo podle jeho žravosti, hmotnosti a fyzické zátěže! Je možné buď krmení pouze granulemi – zajišťuje vyváženost stravy, nenáročné na přípravu - potom je třeba vždy krmit granulemi určenými pro tu kterou vývojovou fázi psa. To znamená začít s granulemi pro štěňata malých plemen, pokračovat s granulemi pro dospělého mladšího psa malého plemene, pro dospělého staršího psa (7 let) malého plemene a pro seniora – rozdělení na kategorie záleží na výrobci krmiva. Pejska nekrmte supermarketovými krmivy!! Ale renomovanými značkami, např. Acana, Anka, ANF, Bosch, Chicopee, Purina, Hill´s, Eukanuba, K9, Nutram. Granule je možné ochutit psí konzervou nebo masovým vývarem. Dále je možná kombinovaná strava, např.:
snídaně: smetánek, tvaroh, sýry nebo krupicová kaše s tvarohem.
oběd: vařené maso (hovězí, drůbeží, skopové, ryby, - není vhodné vepřové nebo uzené maso a ani uzeniny) s přílohou (vařená rýže nebo těstoviny) a se zeleninou.
večeře:j ako oběd nebo granule.
Kavalírek je zpravidla veliký všežravec, proto je mu možné nabídnout jako pamlsek třeba i syrovou zeleninu nebo ovoce v přiměřeném množství. Ale z tohoto důvodu je třeba dobře ohlídat psíkovu váhu, kavalírci jsou většinou dobří jedlíci a mívají sklony k tloustnutí. Ať už krmíte čímkoli, psík musí mít neustále k dispozici čerstvou vodu! Navrhovanou kombinovanou stravou jsou krmena štěňátka v naší chovatelské stanici, je proto vhodné tento postup nějakou dobu po odběru miminka dodržet a pak teprve psíka postupně převést na vlastní způsob krmení. Za tímto účelem sebou štěňátka na cestu dostávají pytlík granulí Acana – pro štěňata malých plemen, kterými jsou u nás krmena.

3) VÝCHOVA:

Pamatujte, že příchod do nového domova je pro malinké štěňátko velikým stresem! Pokud se ale vybavíte láskou a velkou trpělivostí, jistě mu to všechno pomůžete překonat. Štěňátko si pokud možno přivezte rovnou domů do klidné atmosféry, kdy se mu budete moci alespoň pár dní plně věnovat a pomůžete mu tak překonat jeho strach a stesk. Potom pomalu můžete začít s jeho výchovou, především s nácvikem čistoty. Zvažte pečlivě, zda opravdu chcete psíka naučit se venčit na noviny nebo do bedničky, kavalírek je učenlivý pejsek a co se jednou naučí jen tak nezapomíná! Nejlépe je štěně přes den vynést ven každé dvě hodiny, zároveň i před a po každém jídle, ihned po každém spánku a po každé hře. V noci ho vynášejte pokaždé, když se štěně probudí. Za každou potřebu vykonanou venku psíka hodně pochvalte! Je dobré psíkův úkon doprovodit nějakým slovním povelem, např. „čůrat“, psík si povel spojí s venčením, což oceníte později např. ve špatném počasí nebo při spěchu, kdy tak znatelně zkrátíte venčení! Malinké štěně nikdy netrestejte za potřebu vykonanou doma! Naučí se to díky veliké pochvale stejně rychle. Pokud potřebujete štěně usměrnit v jeho chování, čiňte tak ihned v okamžiku jeho provinění, nikdy ne později! Kavalírci nejsou nijak „tvrdí“ psi co se výchovy týče, štěně proto stačí rázně okřiknout FUJ nebo NESMÍŠ, otrlejší jedince můžete plesknout srolovanými novinami, ne však silou, ale tak, aby se mimčo polekalo nezvyklého zvuku. Štěně kavalírka je křehké, proto ho nikdy netrestejte silou! U kavalírka vystačíte pouze s výchovou, výcvik u něj není nutný, i když je možný. Nejdůležitější je u kavalírka zvládnout přivolání a to za všech okolností, což u tak společenského psíka, jakým kavalírek je, není až takový problém. Jakmile se vám to povede, máte na 99% vyhráno, ostatní povely ho již naučíte velice lehce. Jinak úspěšnou výchovu jakéhokoliv psa lze vyjádřit jediným slovem:

DŮSLEDNOST!

4) SÁM DOMA:

Aby se psík sám doma nenudil a nezačal ničit vše kolem sebe, kupte mu spoustu kousacích hraček a řádně ho zaměstnejte. Před odchodem z domova ho řádně unavte hrou a nebo procházkou, psík musí být nakonec rád, že bude doma chvilku sám a bude si moci odpočinout. Až se vrátíte, bude opět plně připraven se vám věnovat. Psíka zaměstnávejte úměrně jeho věku, do 15ti měsíců ho nepřetěžujte, nenechte ho běhat u kola nebo na parkuru skákat skokové překážky.

5) ZDRAVÍ:

Štěňátka od nás odcházejí v 9ti týdnech 3x odčervená a 1x očkovaná (kombinace), čeká je ještě 2x přeočkování (kombinace) cca po 3 nedělích – přesné datum přeočkování mají štěňátka zapsané v očkovacím průkazu. Vždy týden před očkováním miminko odčervete. Dále jej čeká očkování proti vzteklině, to se buď provádí v 6ti měsících nebo s třetím přeočkováním (kombinace), záleží na veterináři. Nadále čeká štěňátko 1x ročně přeočkování kombinace i vztekliny a 2x ročně odčervení, je dobré jednotlivé přípravky střídat, vydá vám je veterinář, lze je zakoupit i v lékárně. Období před dokončením základní vakcinace (3. očkování kombinace) je pro štěňátko velmi problematické. Je třeba ho ohlídat, aby se nenakazilo nějakou nemocí a zároveň je mu třeba dopřát kontakt s ostatními pejsky. Zvolte zlatou střední cestu, nevoďte štěně venčit na frekventovaná psí místa a nechte ho kamarádit pouze se známými zdravými a očkovanými psy.

KONTAKTY
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL KLUB ČECH, MORAVY A SLEZSKA

Předsedkyně klubu:

Běla Sochorová
Na Dílech 6, 141 00, Praha 4
Tel. 241 480 434
bsochorova@tiscali.cz
Organizační správa klubu:

Helena Benovičová
Balbínova 28, 120 00, Praha 2
Tel. 603 364 162
helenap@seznam.cz
Klubové WWW stránky:

http://www.cavalierclub.cz
KLUB CHOVATELŮ KAVALÍR A KING CHARLES ŠPANĚLŮ PRAHA
Klubové WWW stránky:

http://www.cavalier.cz
CHOVATELSKÁ STANICE ZAJEČICKÁ HORKA
Chovatelka:

Lenka Váchová
Zaječice 71, 251 67, Pyšely
Tel. 323 655 670
lenka.vachova@mybox.cz
WWW stránky CHS:

http://zajecicka-horka.ic.cz/
© Petra Pešková 2007